X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
USD

Alan Adı (Domain) Nedir?

AnasayfaYazılarAlan Adı (Domain)Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan Adı Diğer Bilinilirliğiyle Domain Nedir?

Alan Adı (Domain)

   Küçük ama büyüme yolunda hızla ilerleyen işletmeler! Bu yazımız öncelikle sizlere.. Günümüz teknolojisinde işletme sahibiyseniz işletmenizin web sitesine sahip olmanız kaçınılmazdır. Dijital ortamlarda güncel bir şekilde varlığınızı sürdürmeniz çok önemlidir. Çünkü günümüz rekabet ortamında eksik kalmak sizi bir adım geri götürür.
 
   Tam da burada doğru domain almanın önemini vurgulamak istiyoruz. Salt anlamıyla domain yani alan adı; taracıya firmanızın, isminizin, sembolünüzün yazılıp doğru sonuçlarla sitenize ulaşma şeklidir. Sitenizin dijital platformlarda varlığını sürdürebilmesi için ilk adım alan adınızı almaktır. Domaininiz olmadan bir web siteniz de olmaz.

Alan Adı (Domain)

   Burada dikkat çekmek istediğimiz bir diğer konu da tarayıcınızdan aratmak için yazılan isim, alan adı tam bir şekilde yazılmalıdır. Örneğin: siberdizayn yazıp aratılır ise siberdizayn le ilgili tüm sonuçlar bize verilir. Fakat siberdizayn.com.tr yazarak aratırsak bizi siberdizayn.com.tr'ye yani asıl gitmek istediğimiz siteye yönlendirir. Doğru bilgiyi doğru kullanırsak istenilen sonuçlara daha kolay ulaşabiliriz.

www

   İstediğiniz alan adınızı (domain) almak, seçmek çok önemlidir. Çünkü sizi ve işletmenizi zamandan tasarruf ederek bulmaları gerekir. Şimdi gelelim konunun can sıkıcı kısmına. Eğer yeni kurulacak bir işletme değilseniz yıllardır kullandığınız bir isminiz varsa ve onu da başka biri sizden önce tescil ettiyse bu durum sizin açınızdan pekte hoş olmayacaktır. O zaman gelin birlikte yapmanız gerekenleri sıralayalım.
 
1-) Tescil etmek istediğiniz alan adının sahibine ulaşıp kullanılmıyor ise satın almayı teklif etmek. Ulaşamadınız, anlaşamadınız veya alan adını satmaya razı değilse eğer diğer seçeneklerimize odaklanabiliriz.
 
2-) Firmanıza uygun benzersiz bir alan adı (domain) tescil etmek. İsminize en uygun farklı bir alan adı tescil edebilirsiniz. Bu seçenek tescil edeceğiniz alan adı (domain) müsait değil ise kullanılabilecek en mantıklı seçenektir.
3-) Backorder yapmak. Backorder Nedir? Kelime anlamı olarak "Ön Sipariş" anlamına gelip, düşen domaini otomatik almak mantığına dayalı bir sistemdir. Bu süreç 2'ye ayrılmaktadır. İlk süreç eğer sizden başka backorder talep eden yoksa domain süresi bitiminde sizin olur. İkinci süreç ise sizden başka biri daha varsa bu kez domaine sahip olmak için açık arttırma uygulanabilir.

   Yeni bir domain almak hem çok basit hem de maaliyet açısından daha iyidir. Doğru domain almak; marka bilinirliği açısından önemlidir. Yine marka kimliğini geliştirmek, tüketici deneyimlerini arttırmak, akılda kalmak vb. gibi açılardan da başarılı bir strateji olur. Bunun için işletmenize özel alan adınızı kolaylıkla alabileceğiniz alan adı sayfamıza göz atabilirsiniz. Hem kalite hem de güvenin adresi olan siberdizayn günümüzde pekçok işletmeye ev sahipliği yapmaktadır.

SiberDizayn®

Esra SABIRLI

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı

www.siberdizayn.com.trTop