X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
USD

Reklam ve Tanıtım Nedir, Nasıl Yapılır?

AnasayfaYazılarReklam & TanıtımReklam ve Tanıtım Nedir, Nasıl Yapı...

Reklam ve Tanıtım Nedir, Nasıl Yapılır?

Reklam ve Tanıtım

Her markanın hedefleri doğrultusunda büyümesi veya kârlılığını artırması için potansiyel müşterisine satış kanalları haricinde de ulaşması gerekir. Marka ve ürünlerinin güvenini göstermenin en önemli yollarından biri, tanıtım ve reklam faaliyetleridir. Bu yazımızda şirketiniz için tanıtım ve reklam faaliyetlerini planlarken bilmeniz gereken temel bazı noktalara değiniyoruz.

Genel tanımıyla reklam ve tanıtım faaliyetleri; TV, basın, internet, broşür, katalog gibi basılı materyaller ve çeşitli iletişim araçlarıyla, şirketlerin kendini hedef kitleye tanıtması, pazarlaması ve yeni pazarlar yaratmasıdır.

Ülkemizde genellikle zorlu ekonomik koşullar sebebiyle KOBİ’ler reklam ve tanıtım faaliyetlerini, “lüks” harcama olarak değerlendiriyor. Halbuki şirketlerin kurumsal kimlikleri ve satışlarına katkı konusunda tanıtım ve reklam çok önemli rol oynuyor.

ŞİRKETİNİZ İÇİN REKLAM VE TANITIM FAALİYETLERİNİZİ BELİRLERKEN İŞE ŞU SORULARI CEVAPLAYARAK BAŞLAMALISINIZ:

  • Kurumsal hedefleriniz nelerdir? (Talep artırımı, Ürün/Hizmet tanıtımı, Şirket tanıtımı)
  • Reklam ve tanıtım faaliyetleriyle hedeflediğiniz etki nedir? (Doğrudan, Dolaylı)
  • Hedef kitlenizin yapısı nedir? (Üretici, Tüketici, Tedarikçi)
  • Tercih ettiğiniz iletişim yoğunluğu nedir? (Kitlesel, Lokal)
  • Hangi amaçla reklam yapıyorsunuz? (Hedef kitleyi bilgilendirmek, Marka tutundurmak, Marka sadakati yaratmak)

AZ PARAYLA ÇOK İŞ

Düşük bütçelerle bile önemli bazı reklam ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmek günümüzde mümkün hale gelmiş durumda. Bunda elbette dijital dünyanın payı büyük.

Örneğin web ve sosyal medya kanallarını kullanarak bile firmanızın tanıtımını etkin biçimde yapabilirsiniz. Facebook, Twitter ve Instagram’da paylaşımlarınızı küçük bütçelerle öne çıkartarak milyonlarca insana ulaşabilirsiniz.

Bu tanıtımlar için kendi ekibinizi kurmanın yanı sıra, işleri tamamen dijital reklam ve tanıtım gerçekleştirmek olan ajanslarla işbirliği yapmanız mümkün. Dijital ajansların sosyal medya ve internet reklamcılığı konusunda uzman ekipleri size en uygun stratejiyi ve uygulamaları geliştirecektir.

www.siberdizayn.com.trTop