X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
USD

SEO Uyumlu Hosting ve Sunucu Nedir? [Konuk Yazar]

AnasayfaYazılarGoogle SEOSEO Uyumlu Hosting ve Sunucu Nedir?...

Seo Sunucu Hosting

SEO Uyumlu Hosting ve Sunucu Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO (Search Engine Optimization) günümüzün en önemli pazarlama faaliyeti olduğunu söyleyebiliriz. Arama motoru optimizasyonu olarak karışımıza çıkan bu konu, web sitelerini arama motorlarına uyumlu hale getirmek olarak da düşünebiliriz. Çağımızın en popüler arama motoru Google olduğu için aslında yapılan tüm optimizasyonlar Google yönergelerine dayanmaktadır. Bu yazımızda, SEO ve sunucu ilişkisini detaylı olarak inceleyeceğiz.

Harika bir web sitesi tasarlamanın artık tek başına yeterli olmadığı bir çağda yaşadığımızı söylemeliyiz. Web sitemize ziyaretçi çekebilmek için Google’ı tanıyan, hızlı ve kullanıcıya hitap eden web siteleri oluşturmak gerekiyor. Bunun yanında olmazsa olmazımız iyi yapılandırılmış, kaliteli bir sunucuda en önemli unsurlar arasındadır. SEO uyumlu sunucu tanımını özetlersek, hız ve güvenlik konuları karşımıza çıkacaktır. Hız ve güvenlik konuları da arama motoru optimizasyonunda kullanıcı deneyimine karşılık gelmektedir.

“İnternet kullanıcılarının çoğu yavaş açılan bir internet sitesini hızlı bir şekilde terk etmektedir. Hızlı bir şekilde kullanıcıların sitenizi terk etmesi, site kalite puanınızı ciddi oranda düşürmektedir.”

(Kaynak: https://www.seocu.com/nedir)

 SEO Çalışmaları için Hosting mi? Sunucu mu? Almalıyım

Aslında bu sorunun cevabı basit. Projenizin hacmine göre, her ikisi de doğru yapılandırılmışsa, tercihiniz ne olursa olsun fark etmeyecektir. Ancak, sanal sunucu veya fiziksel sunucuların kendine göre birçok artısı vardır. En büyük artısı, tamamen özgür ve kendinize ait bir alana sahip olmaktır. Dolayısıyla ihtiyacınız olan sunucu yapılandırmasını kendinize özel yapabilirsiniz. Bunun yanında sunucu donanımları sadece size özel olarak sunulmaktadır. Dolayısıyla yüksek hacimli bir projeniz varsa hemen bir sunucuya geçmeniz SEO açısında da daha doğrudur.

Nasıl Bir Hosting veya Sunucu Tercih Etmeliyim?

Kullanıcı deneyiminin bu kadar önemli olduğu bu zamanda, muhakkak hızlı bir sunucu veya hosting tercih etmelisiniz. Sunucu hızlandırma konusunda aşağıdaki maddeleri gözden geçirmekte fayda var;

  • DNS çözümlenme süresi
  • Bağlantı kurulana kadar geçen süre
  • Tüm yönlendirme adımlarının süresi
  • Aktarım başlayana kadar geçen süre
  • İlk bayt aktarılana kadar geçen süre
  • Toplam Aktarım süresi
  • İndirilen toplam bayt sayısı
  • Dosya Sıkıştırma GZIP

Önemli Not: Siteniz yavaşsa bunu sadece sunucuya bağlamamak gerekmektedir. Sitenizi yavaşlatacak birçok etken mevcuttur. Örneğin; hatalı kod yapısı, yüksek boyutlu görseller vb.

Hız yapılandırmasının yanında, SSL sertifikası ve paylaşımsız IP tercihinde bulunmalısınız. Google geçtiğimiz yıllarda SSL sertifikası konusunda önemli bir duyuru yaptı ve SSL sertifikası olan sitelere sıralamalarda öncelik verildiğini yetkili ağızlardan paylaştı. Günümüzde sunucumuza bir SSL sertifikasının maliyeti ortalama 10$ olduğu düşünülürse, gerçekten ucuz ve zahmetsiz bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Paylaşımsız IP ise, bizi SPAM risklerinden korumaktadır. Konuyu biraz daha açarsak, bazen bir sunucuda bulunan birçok web sitesi olabiliyor ve bu web siteleri bir IP üzerinde barındırılabiliyor. Yüzlerce web sitesi tek bir IP üzerinde olunca, SEO tarafında güvensizlik yaratmaktadır. Google’da SPAM işlere karışmış bir web sitesi ile aynı IP’yi paylaşıyor olabilirsiniz.

Sunucu Lokasyonu Önemli mi?

Kesinlikle sunucu lakasyonu önemli. Türkiye’ye hizmet veren bir web sitesinin sunucusu Türkiye’de barınmalıdır. Bunun önemini iki açıdan değerlendirmeliyiz. Birincisi, Türkiye aramalarında üst sıralarda olabilmek ve sitemizin bölgesini Google’a gösterebilmek için önemlidir. Kimi zaman sunucu lokasyonuna göre Google sitemizin lokasyonunu belirlemektedir. İkincisi ise, Türkiye’de barınan bir web sitesi Türk kullanıcılarına daha hızlı gösterilmektedir.

Nereden Başlamalıyım?

SiberDizayn olarak, yukarıda belirtilen tüm konularda çözümler sunmakta ve sizleri doğru yönlendirmekteyiz. Kesintisiz ve hızlı bir sunucu için hizmetlerimizi inceleyebilir veya bize ulaşabilirsiniz.

 

Konuk Yazarımız Hakkında : Volkan SUCU - Seocu.com Yönetici Ortak

Seocu.com Yönetici

Bilgisayar mühendisliği eğitimi alan Volkan SUCU, yazılım ve SEO alanında kendini geliştirmiş, önemli projelerde yer almıştır. 2013 yılında faaliyetlerine başlayan ve günümüzde arama motoru optimizasyonu alanında +500 projeye imza atan Seocu.com ajansının ortağı ve yöneticisidir.

www.siberdizayn.com.trTop