X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
USD

SSL Nedir, Ne İşe Yarar?

AnasayfaYazılarGüvenlikSSL Nedir, Ne İşe Yarar?

SSL Sertifikası

 

SSL nedir? SSL terimini daha önce duymuş olabilirsiniz ya da biri web sitenizin SSL sertifikasına ihtiyacı olduğunu söylemiş olabilir ama sizin SSL’nin ne olduğu hakkında bir fikriniz olmayabilir. Sorun değil. Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde SSL nedir hakkında genel bir bilgiye sahip olacaksınız ve bir SSL’ye ihtiyacınız olup olmadığına karar verebileceksiniz.

 

SSL nedir?

Basitçe anlatmak gerekirse SSL, Secure Sockets Layer (Güvenli Yuva Katmanı)’ın kısaltmasıdır. SSL sertifikaları, insanların web sitenize girdikleri bilgileri korumaya yarar. Örneğin, bir SSL sertifikası web sitenizin bültenine üye olan ziyaretçilerinizin kişisel verilerini ya da sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin kredi kartı bilgilerini korur.

Bir SSL sertifikasında bulunan bilgiler şunlardır:

  • Sertifika sahibinin adı
  • Sertifikanın seri numarası ve geçerlilik bitiş tarihi
  • Sertifika sahibinin ortak anahtarının bir kopyası
  • Sertifika veren makamın dijital imzası

Özetle, SSL sertifikası web sitenizi güvence altına alarak ziyaretçilerinizin güvenini kazanmanıza olanak sağlar.

 

SSL nasıl çalışır?

 

SSL, ziyaretçinin internet tarayıcısı ve web sunucusu arasında güvenli, şifreli bir bağlantı kurar. Bu güvenli oturumu kurmak için, SSL’nin “el sıkışma” işlemi sahne arkasında gerçekleşir, böylece ziyaretçinin alışveriş ya da sitede gezinme deneyimi kesintiye uğramaz. SSL’yi, değerli eşyalar (ziyaretçi bilgilerini) internet üzerinde ziyaretçilerinizden size ulaşırken onları koruyan bir kasa olarak düşünebilirsiniz.

 

SSL Anahtarlar

 

SSL sertifikasına ihtiyacım olup olmadığını nasıl anlarım?

Ziyaretçiler ya da müşteriler web sitenize bilgilerini (isim, adres, kredi kartı vb.) giriyorsa bu bilgileri korumak için kesinlikle bir SSL sertifikasına ihtiyacınız var.Eskiden, sadece web siteniz ziyaretçilerden bilgi topluyorsa bir SSL sertifikasına ihtiyacınız vardı. Artık durum böyle değil.

Google, SSL kullanımına büyük önem vererek onu arama algoritmasının bir parçacı haline getirdi. Temmuz 2018’den beri de SSL sertifikasıyla korunmayan bütün web sitelerini “Güvenli Değil” olarak işaretliyor. Bu, bir web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını ve dönüşüm oranlarını etkiliyor.

Bu yüzden, SSL kullanımı artık isteğe bağlı değil. Tüm web siteleri ve bloglar için bir gereklilik.

 

İnsanlar web sitemde SSL sertifikası olduğunu nereden anlayacak?

 

Tüm güvenli internet sayfalarında görsel göstergeler bulunur. İlk olarak, internet tarayıcısında bir asma kilit simgesi görünür. Simgenin yeri tarayıcıdan tarayıcıya değişir.

Güvenli Site SiberDizayn

SSL sertifikası olan bir site adresi örneği

 

İkinci olarak, internet tarayıcınızın adres çubuğunun sol üst köşesine bakabilirsiniz. Tüm web sitelerinde adresten önce http:// ya da https:// yazdığını hiç fark ettiniz mi? “Http”den sonra “s” olmayan sayfalar SSL sertifikası ile korunmuyor demektir.

 

HTTPS Secure

 

SSL’nin temelleri

SSL nedir öğrendiğinize göre, bir SSL sertifikasına ihtiyacınız varsa bir sonraki adım SSL türleri hakkında bilgi edinmek. Web sitenizi güvenli hale getirmeye hazır olduğunuzda SiberDizayn’ın sunduğu SSL sertifikası türleri göz atabilirsiniz.

 

SSL nedir ve SSL sertifikalarını web sitenizde veya blogunuzda nasıl kullanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

 

SiberDizayn'ın sunduğu SSL sertifikaları hakkında bilgi edinmek için:

  • Wildcard (Joker Karakterli) SSL sertifikası
  • Birden fazla alan adı için SAN SSL sertifikası
  • Kurumsal Doğrulamalı OV SSL sertifikası

www.siberdizayn.com.trTop