X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
USD

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıGenelSSH Putty Bağlantısı Nasıl Yapılır?

SSH Putty Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Merhabalar,

Kiraladığınız veya satın aldığınız sunucu hizmetlerinde panel dışında SSH üzerinden terminal'e bağlanarak komut ile kurulumlar ve düzenlemeler yapabilir sunucunuzu yönetebilirsiniz. SSH bağlantısı kurduktan sonra çoğu işlemi linux komutları ile yapmanız mümkündür. Bu makalemizde SSH bağlantısı nasıl yapılır anlatacağız.

SSH bağlantısı için genellikle en çok tercih edilen program olan Putty uygulaması kullanılmaktadır. Putty ile SSH'a kolayca erişebilir ve sunucunuzu yönetebilirsiniz.

Putty uygulamasını indirmek için tıklayınız.

SSH bağlantısı yapabilmeniz için sunucu bilgilerinizi temin etmeniz gerekir. Tarafımızda sunucu hizmetiniz var ise müşteri panelinizden ürün ve hizmetinizi seçip ürün detaylarından sunucu bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

SSH Bağlantısı

Putty uygulamasını indirip uygulamayı çalıştırdıktan sonra sizi görseldeki gibi bir ekran karşılayacaktır.

Putty uygulaması kurulum gerektirmez uygulamayı çalıştırınca direk açılır.

Putty

Açılan ekranda Host Name alanına sunucu IP adresinizi, Port (Kapı) alanına sunucunuzun kullandığı SSH bağlantı portunu yazmanız gerekir. Sunucu portu güvenlik sebebiyle değiştirilmediği sürece default olarak 22 gelir. Bilgilerinizi doldurduktan sonra Open butonuna basarak bağlantıyı gerçekleştirebilirsiniz.

Putty Giriş

Genel olarak tüm sunucularda default kullanıcı adı root olarak tercih edilir ve bu şekilde gelir. SSH bağlantısı yaptıktan sonra login as: alanına root password: alanına ise sunucu şifrenizi yazıp enter tuşunu kullanarak giriş yapabilirsiniz.

login as: root

password: SSH şifreniz

password alanına yazdığınız şifreniz güvenlik nedeniyle gözükmez. Şifrenizi doğru şekilde yazıp enter tuşuna basmanız yeterlidir. Şifreniz uzun ve kolay bir şekilde yazmak isterseniz şifrenizi CTRL + C tuşlar ile kopyalayıp mouse üzerinden 1 kez sağ tik basarak şifrenizi yapıştırabilirsiniz. Sağ tik bastıktan sonra putty üzerinde yapıştır ekranı açılmayacak direk olarak şifre yapıştırılmış olacaktır.

Putty

Aşağıdaki görseldeki ekran karşıza geldiğinde bağlantıyı başarıyla yapmışsınız demektir.

Putty

Firmamızdan aldığınız sunucu hizmetlerinde bağlantı konusunda sorun yaşıyorsanız destek ekibimiz ile 7/24 iletişime geçebilir ve bilgi alabilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(1403 defa görüntülendi. / 12 kişi faydalı buldu.)


Top